به نام خدا

یکی از مسائلی که برخی از عروس و دامادها ممکن هست باهاش دست و پنجه نرم کنن ، موضوع خرید حلقه طلا برای داماد هست! از نظر دوستان معتقد به آداب اسلامی و با توجه به نظر اکثریت قریب به اتفاق مراجع تقلید ، استفاده از طلا (چه زرد و چه سفید) برای مرد حرام است و با در نظر گرفتن این مورد ، بزرگواران و دامادهای عزیزی که حلقه طلا دارن ، اگر ازش استفاده کنن مرتکب فعل حرام شدن . با این تفاسیر به نظر شما چه راهکارهایی میشه در نظر گرفت تا هم این اتفاق مبارک به خوبی و خوشی رقم بخوره و هم گناهی مرتکب نشیم؟ برای حل این مشکل عموما راهکارهایی که در ادامه عرض می کنم اتخاذ میشه .

1- حلقه طلا توسط خانواده عروس خانم خریداری میشه و به داماد داده میشه اما ایشون تا عمر دارن ازون حلقه استفاده نمی کنن و از طریق تماشای اون ازش لذت می برن!

2- حلقه طلا توسط خانواده عروس خریداری میشه اما به جهت اینکه داماد بتونه از حلقه استفاده کنه ، بعد از خرید حلقه ، با مراجعه به یک طلا سازی سفارش ساخت حلقه نقره یا حلقه استیل مشابه حلقه طلایی داده میشه ، با این روش علاوه بر اینکه برای داماد حلقه طلا خریداری شده و آقا داماد هم دقیقا از حلقه خودش اما با جنس نقره یا استیل داره استفاده میکنه و هیچگونه گناهی متوجه هیچ یک از اعضای دو خونواده نمیشه!

3- خانواده عروس با در نظر گرفتن اینکه دوست ندارن برای داماد حلقه طلا بخرن و ایشون رو برای انجام کار حرام تشویق کنن قید خرید حلقه طلا رو میزنن و برای داماد حلقه نقره میخرن و قضیه ختم به خیر میشه!

4- خانواده عروس با در نظر گرفتن اینکه دوست ندارن برای داماد حلقه طلا بخرن و ایشون رو برای انجام کار حرام تشویق کنن قید خرید حلقه طلا رو میزنن و برای داماد حلقه پلاتین و با قیمت خیلی بیشتر میخرن و قضیه ختم به خیر میشه!

با توجه به نظر اکثریت قریب به اتفاق مراجع تقلید ، استفاده از طلا (چه زرد و چه سفید) برای مرد حرام است!

در بالا به تعدادی از راهکارهای موجود اشاره شد . با توجه به اینکه تمام روش های بالا می تونه مشکلی که در ابتدای مطلب عرض کردم رو حل بکنه اما هر کدوم دارای نقاط ضعف و قوتی هست که در ادامه سعی می کنم به بررسی تک تک اونها بپردازم .

1- روش نسبتا خوبی نیست و ریسکش برای عروس خانم ها به شدت بالاست! چرا که تو این دوره زمونه به هیچ وجه توصیه نمیشه مرد متاهل بدون حلقه از درب منزلش خارج بشه! (تذکر به عروس خانم ها : در صورتی که این روش رو انتخاب کردید عواقب اون تماما متوجه خودتون هست و هیچگونه مسئولیت متوجه اینجانب نخواهد بود! :دی)

2- از نظر بنده بهترین راهکار موجود هست و شخصا برای خودم از این راهکار استفاده کردم و نتیجه مطلوبی حاصل شد . در صورتی که تمایل به کاهش حداکثر حساسیت ها ، جلوگیری از انجام فعل حرام و ارتکاب گناه و همچنین پیشگیری از اتفاقات مورد اشاره در پاراگراف قبلی رو دارید توصیه می کنم ازین روش بهره بگیرید و دعا کنید ایشالا همه چیز سریعتر ختم به خیر بشه …

3- به شدت با این قضیح مخالف هستم . به دلیل اینکه این موضوع میتونه حساسیت های خیلی بالایی رو در خانواده داماد به خصوص مادر شوهر محترم ایجاد کنه و ایشون با خودشون فکر کنن که خونواده عروس برای پسرشون کم گذاشتن یا نخواستن بیشتر ازین هزینه کنن یا پسرشون اندازه نقره ارزش داشته یا … از نظر اینجانب به هیچ وجه سراغ این گزینه نروید! والسلام!

4- میشه گفت عموم خانواده های مذهبی سراغ این روش میرن و با تهیه حلقه پلاتین سعی دارن تا علاوه بر اینکه از موضوعات اشاره شده در بند یک جلوگیری کنن ، از انجام فعل حرام هم پیشگیری کنن ، ضمنا تا حد خیلی زیادی حساسیت های مادر شوهر عزیز هم از بین میره و همه چیز ختم به خیر میشه . تا اینجای کار همه چیز خوب و عالی هست اما توجه شما رو به نکته زیر جلب می کنم ، چیزی که ممکن هست همه خانواده هایی که میرن سراغ پلاتین ازش بی اطلاع باشن …

برخی از روش ها می تونه منجر به افزایش تنش و حساسیت در مادر شوهر بشه ، لطفا دقت کنید!

چرا میگم حلقه پلاتین نخرید!؟
پلاتین فلزی هست که چون مثل طلا استفادش برای مرد حرام نیست ، از ابتدا مورد توجه خانواده های مذهبی جهت خرید حلقه داماد قرار گرفته . نکته ای که خیلی از دوستان نسبت بهش بی اطلاع بوده و هستن اینه که شما وقتی برای خرید رینگ پلاتین به جواهر فروشی مراجعه می کنید ، اولا با عدم وجود حلقه پلاتین در اکثر طلا فروشی ها مواجه می شید و در ثانی حتی اگر جایی رو هم پیدا کنید که حلقه پلاتین داشته باشن به دلیل کم بودن تقاضا از طرف مردم عموما دارای تنوع بالایی نیستن و این موضوع عملا قدرت انتخاب و چانه زنی رو تا حد زیادی از شما می گیره و باعث میشه خیلی وقتها اون حلقه ای که انتخاب می کنید و به ناچار خریداری میشه دقیقا همون چیزی نباشه که تو ذهنتون انتظارش رو می کشیدید . ذکر این نکته هم ضروری به نظر میرسه که وقتی که قصد فروش حلقه خودتون رو داشتید باشید ، حلقه پلاتینی شما رو به همون دلیل کم بودن تقاضایی که در بالا بهش اشار کردیم با قیمتی به مراتب پایین تر از قیمت پلاتینش از شما خریداری میکنن . شاید با خودتون بگید این افت قیمت موقع فروش طلا هم ممکنه وجود داشته باشه ، بله کاملا درسته و حق با شماست اما در طلا چون تقاضا برای خریدش بالاست میزان افت قیمت خیلی کمتر ازون چیزی هست که در پلاتین ممکنه اتفاق بیفته و همین موضوع باعث میشه شما ضرر بیشتری بکنید و این نکته مبهمی هست که عموما خیلی از مردم ازش اطلاعی ندارن! حالا متوجه شدید چرا میگم لطفا حلقه پلاتین نخرید

نادان ، آدم حلقه ازدواجش رو میفروشه مگه!؟
عموما اکثر تازه عروس و داماد ها با بیان این جمله که “کی حلقه ازدواجشو میفروشه؟” یا “آدم مگه حلقشو میفروشه!؟” سعی در کتمان حقیقت بالا یا توجیه بی توجهی خود به این مسئله رو دارن اما توجه این عزیزان را به خاطرات و زندگینامه پدر و مادر ها ، خاله ها و دایی ها ، عمه ها و عمو ها ، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و بسیاری از بزرگان اعضای فامیل جلب می کنم . هیچ فردی به هیچ وجه تمایل به فروش حلقه ازدواج خودش نداشته و نداره اما همیشه زندگی وفق مراد و خواسته شما پیش نمیره و صحنه ها و اتفاقاتی خلق میشه که ناگزیر به اتخاذ تصمیم هایی این چنین خواهید شد . پیشنهاد می کنم در این مورد با دقت بیشتری با بزرگان مشورت کنید و با چشمان بازتر و دیدی روشن تر به آینده و اتفاقات آن بیاندیشید …

در نهایت موضوعی که ذکر اون رو خالی از لطف نمی بینم این هست که مواردی که در بالا ذکر شد نتیجه تحقیقات میدانی من و تجربیات اطرافیان بنده هست و ممکنه دارای ایراداتی باشه و حتی در تمام شهرهای ایران معتبر نباشه اما دوست داشتم که اونها رو با شما خواننده محترم در میون بذارم تا شاید بتونه کمکی به بهتر شدن وضعیت در حال و آینده بکنه . قطعا تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید با تحقیقاتی که انجام میدین و شناخت دقیق تری که از اوضاع دارین . امیدوارم مرقومه فوق مورد قبول شما خوانندگان گرامی واقع شده باشه و از خداوند متعال سلامتی و شادمانی و خوشبختی را برای تمام خانواده های ایرانی آرزومندیم …

امضا ، بابای خونه

به یاد خدا