به نام خدا

امروز دهم ربیع الاول سالروز ازدواج پیامبر اسلام (ص) و حضرت خدیجه (س) است . علاوه بر تبریک این روز مبارک خدمت شما مخاطبان گرامی ، این مناسبت رو بهانه ای قرار دادم تا راجع به تاریخچه روز عشق و عشق ورزی مطالبی جمع آوری و ارائه کنم . پس با من همراه باشید …

جشن ولنتاین ، روز عشق (روز عشاق) در فرهنگ غربی
روز ولنتاین یا روز ولنتین در فرهنگ مسیحی و فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق هست که به صورت سالانه برگزار میشه . این مناسبت هر سال در روز 14 فوریه برگزار میشه و این ابراز عشق معمولاً با فرستادن کارت تبریک یا خرید هدیه هایی مثل گل سرخ یا عروسک اتفاق میفته . تو کشورهای اروپایی و آمریکایی ، دادن شکلات به عنوان هدیه هم در روز والنتاین خیلی اتفاق میفته و مرسوم هست . تزئین شکلات هم از رسمای این روز به شمار میره .

از دید برخی کارشناسان ، جشن ولنتاین و روز عشاق ، مظهر تجمل گرایی و مصرف گرایی شده و جوانان بیش از اینکه به ابراز محبت صادقانه و عاشقانه بپردازند ، به ارزش مادی هدایا توجه می کنند

گروهی از مردم هم به خاطر ترویج مصرف گرایی از منتقدین روز ولنتاین هستن . این افراد جنبشی رو به نام ضد والنتاین گرایی ایجاد کردن و سایرین رو به اهدای هدیه هایی ارزان یا رایگان تشویق می کنن . از دید بعضی از مردم ایران هم ولنتاین ، مظهر تجمل گرایی و مصرف گرایی شده و جوانان بیشتر از اینکه به ابراز محبت بپردازن ، به ارزش مادی هدایا توجه می کنن و در نهایت هدیه های گران قیمت رو مظهر علاقه عمیق تر و عشق بیشتر می دونن!

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که تو ایران باستان هم دو جشن مشابه جشن ولنتاین وجود داشته ، یکی جشن مهرگان که در روز شانزدهم آبان ماه برگزار می شده و در اون روز مردم به یکدیگر هدیه می دادن و یکی هم جشن اسفندگان یا سپندارمذگان بوده که پنجم اسفند ماه برگزار می شده و تو اون روز مردان علاوه بر اینکه به همسران خودشون هدیه می دادن ، از اونها تجلیل می کردن و اونها رو بر تخت می نشوندن .

جشن مهرگان یا جشن مهر ، روز دوستی در ایران کهن
مهرگان یا جشن مهر یکی از بزرگترین جشن های ایران باستان به شمار میرفته که در مهر روز از ماه مهر برگزار می شده . جشن مهرگان بعد از نوروز بزرگترین جشن ایرانیان باستان بوده‌ که بنا به دلایلی هنوز هم در جوامع ایرانی خارج نشین به گستردگی برگزار می شه .

زرتشتیان ایران جشن مهرگان رو در دهم مهر (مهر روز) برگزار می کنن و بعد از شش روز در روز رام روز به پایان می رسونن . مهرگان هم مثل نوروز آداب و رسوم ویژه ای داره و فلسفه جشن مهرگان ، سپاسگزاری از خداوند به خاطر نعمت هایی هست که به انسان ارزانی داشته و محکم تر کردن پیوند دوستی ها و مهرورزی میان انسانهاست .

جشن سپندارمذگان (سپندارمزگان) یا جشن اسفندگان (اسپندگان)
جشن سپندارمذگان یا جشن اسپندگان ، روز عشق ایرانی و یکی از جشن های ایران باستان هست که تو روز 5 اسفند در تقویم زرتشتی (یا روز 29 بهمن در تقویم شمسی) برگزار میشه . این جشن ریشه در امپراتوری هخامنشیان داره و ابوریحان بیرونی نقل کرده که ایرانیان باستان ، روز پنج اسفند رو روز بزرگداشت زن و زمین می دونستن .

جشن مهرگان بعد از عید نوروز بزرگترین جشن ایرانیان باستان بوده‌ است

حالا با تمام این اوصاف و بعد از خوندن مواردی که در بالا سعی کرده بودم به صورت خلاصه و مفید از منابع مختلف جمع آوری کنم ، به نظر شما کدامیک از موارد بالا مناسب هست تا به عنوان روز عشق یا روز عشاق ازش نامبرده بشه و بهونه ای باشه برای تجلیل از همسران عزیزمون؟ فکر می کنید اصلا نیازی هست ما یک روز خاص رو برای عشق ورزی یا اثبات عشقمون انتخاب کنیم یا هر روز میشه این کار رو انجام داد؟ اصلا این عشق کی هست؟ فقط همسر رو شامل میشه یا شامل دوست دختر یا دوست پسر هم میتونه بشه؟ چرا بعضی ها تو روز ولنتاین به پدر و مادراشون هدیه میدن؟ چرا شکلات قلبی یا عروسک خرسی قرمز باید خرید؟ چرا از سپندارمذگان به جای ولنتاین استفاده نکنیم؟ مگه خارجی ها به جای ولنتاین خودشون از سپندارمذگان یا جشن مهرگان ما استفاده می کنن؟ اصلا ی موضوع مهم تر ، ما روز عشق اسلامی هم داریم یا نه!؟ و …

جواب سوالای بالا و خیلی موارد مشابه دیگه مثل روز عشق اسلامی رو تو قسمت بعدی مقاله مطالعه بفرمایید . مثل همیشه مشتاقانه منتظر خوندن نظرات خوب و دوستانه شما هستم .

امضا ، بابای خونه

به یاد خدا